fbpx

Yıkıcı Davranım ve Dürtü Denetim Bozuklukları 1YIKICI DAVRANIM VE DÜRTÜ KONTROL BOZUKLUKLARI:

Karşıt Olma, Karşı Gelme Bozukluğu:

En az 6 ay süre ile devam eden; kardeşi olmayan en az bir kişi ile etkileşimi sırasında ortaya çıkan, öfkeli/kolay kızan bir duygudurum, tartışmacı/karşı gelen davranış ve/veya kin besleme ile karakterize ruhsal bir rahatsızlıktır.

Aralıklı Patlayıcı Bozukluk:

6 yaş ve üzerinde görülen, ciddi saldırı eylemleri ya da mala zarar verme ile sonuçlanan, saldırganlık dürtülerine karşı koyamama ile seyreden birbirinden farklı birçok atağın olması ile karakterize ruhsal bir rahatsızlıktır.

Davranım Bozukluğu:

En az 1 yıl süre ile devam eden; insanlara ve hayvanlara karşı saldırganlık, eşyaları kırıp dökme, dolandırıcılık/hırsızlık ve/veya kuralları büyük ölçüde çiğneme gibi başkalarının haklarının hiçe sayıldığı, yaşına uygun başlıca toplumsal değerlerin/kuralların hiçe sayıldığı davranışlarla karakterize yineleyici ve sürekli ruhsal bir rahatsızlıktır.

Piromani:

Kişinin, birden fazla kez olmak üzere, istekli ve amaçlı olarak yangın çıkarması, söz konusu eylem öncesinde gerginlik hissetmesi, duygusal olarak uyarılması, eylem sırasında veya sonrasında haz alması, rahatlaması ve yangına karşı yoğun bir ilgi, merak duyması ile karakterize ruhsal bir rahatsızlıktır.

Kleptomani:

Kişinin, kişisel kullanımı için ya da parasal değeri açısından gereksinimi olmayan nesneleri, tekrarlayıcı bir şekilde, çalma dürtüsüne karşı koyamaması, çalma eyleminden önce giderek şiddetlenen bir gerilim hissetmesi, eylem sırasında ya da sonrasında ise haz alması, rahatlaması ile karakterize ruhsal bir rahatsızlıktır.