fbpx
Biyografi 1Şerif Ahmet Ege 30 Haziran 1989 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlköğretim eğitimini Adapazarı’nda tamamladı. İlk ve ortaokul eğitiminin ardından Mithatpaşa Şükrü Ayna Anadolu Lisesi Fen Bilimleri bölümünü okul birincisi olarak tamamladı ve ardından 2009 yılında Üstün Başarı Bursu ile Tam Burslu Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Cyprus International University) İngilizce Psikoloji Bölümüne yerleşti. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İngilizce Psikoloji Bölümünden 2014 yılında Yüksek Şeref Derecesi ile bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında birçok araştırmada yer aldı.

Üniversite eğitiminin ilk yıllarında “Çocuk İstismarı”, “Çocuk Hakları”, “Feminizm ve Kadın”, “Toplumsal Cinsiyet” ve “Sosyal Normlar” konulu çalışmalarda araştırmacı olarak bulundu. Üniversitenin son yıllarına doğru Prof. Dr. Sirel Karakaş ile tanışma şansı bulan Şerif Ahmet Ege; Deneysel Psikoloji, Bilişsel Psikoloji, Nöropsikoloji ve Bilişsel Nörobilim alanlarında da çalışma imkanı buldu. Bu kesişmeden sonra akademik hayatını Bilişsel Nöropsikoloji çalışmalarına yönelerek şekillendirdi.

Prof. Dr. Emel Erdoğan Bakar’dan “Çocuk Psikopatolojisi”, “Klinik Nöropsikoloji”, “Travma Psikolojisi” ve “Nöropsikolojik Değerlendirme” eğitimi aldı ve bu sırada “Yaşam Boyu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite” çalışma grubunda yer aldı. Doç. Dr. Elvin Doğutepe’den “Deneysel Psikoloji”, “Nöropsikolojik Test Bataryası” eğitimi aldı ve yine Doç. Dr. Elvin Doğutepe danışmanlığında lisans bitirme tezi kapsamında “Geri Bildirim Bozucu Etkiyi Etkiler Mi?” konulu çalışması ile “19. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresinde sözlü bildiri sunumuna davet edildi ve bu bildiri Türkiye’de ilk yirmide yer aldı”.

Şerif Ahmet Ege Lisans eğitiminin ardından Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilişsel Bilimler (Cognitive Science) Anabilim dalında eğitim aldı. Bir yıl süresince bölümde araştırma asistanı olarak çalıştı. Bu sürede bellek, dikkat, algılama, bilinç ve zihin konularında araştırmalarda bulundu. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümünden “Bilişsel Nörobilim” ve “Hemisferik Beyin Asimetrileri” dersleri aldı. Akademik çalışmalarının yanı sıra 2013 yılından itibaren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde Özel Gereksinimli Çocuklar, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu, Mental Retardasyon, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özgül Öğrenme Güçlüğü örneklemi ile klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

Uygulamalı ve teorik eğitimlerine hala daha devam etmekte olan psikoloğumuz 2013 yılında Prof. Dr. Sirel Karakaş, Prof. Dr. Emel Erdoğan Bakar ve Doç. Dr. Elvin Doğutepe süpervizörlüğünde Psikofizyoloji ve Nöropsikoloji Derneği’nden Nöropsikolojik Test Bataryası (BİLNOT) eğitimini tamamladı. 2017 yılında Davranış Araştırmaları ve Terapileri Merkezi (DATEM)’den Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu süpervizörlüğünde Bilişsel Davranışçı Terapiler Eğitimini tamamlayarak Panik Bozukluk, Agorafobi, Özgül Fobiler, Sosyal Kaygı Bozukluğu, Yaygın Kaygı Bozukluğu, Somatoform Bozukluklar, Obsesif-Kompulsif Bozukluklar, Depresyon, Yeme Bozuklukları ve Beden Dismorfik Bozukluğu konularında yetişkinler ve çocuklarla klinik görüşme pratiklerine başladı. 2018 yılında Türk Psikologlar Derneği (TPD) bünyesinde Uzm. Psk. Esmahan Orçın süpervizörlüğünde WISC-R Zekâ Testi’nin en güncel versiyonu olan Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği IV – (WISC-IV) eğitimini tamamladı. 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi bünyesinde Pedagojik Formasyon Programı kapsamında, “Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme”, “Eğitim Psikolojisi”, “Öğretim İlke ve Yöntemleri”, “Sınıf Yönetimi” ve “Eğitim Tarihi” derslerini içeren Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı. 2019 yılında Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nden Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Aile Merkezli (Filial) Oyun Terapisi, Rasyonel Duygucu Davranışçı Oyun Terapisi ve Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi eğitimi aldı. Akademik çalışmalarına Deneysel ve Bilişsel Nöropsikoloji alanında devam eden Şerif Ahmet Ege klinik pratikte de çalışmalarına devam etmektedir.